Kocie kosmetyki – czego potrzebuje nasz mruczek?

Uwielbiamy dbać o swoich miauczących domowników. Choć koty należą do czyściochów i są w stanie, w dużej mierze samodzielnie zająć się pielęgnacją, to jednak w pewnych kwestiach trzeba im pomóc. Zabiegi pielęgnacyjne są do tego koniecznością u ras długowłosych. Jakie kosmetyki warto wybrać, gdy w grę wchodzi pielęgnacja nie tylko sierści kociaka?

Podstawy, o które należy zadbać

Naszym kociakom warto fundować co jakiś czas, porządne czesanie. To korzyść dla kota, ale i dla nas. Sierść staje się ładniejsza i wypielęgnowana, bo są z niej usuwane podczas czesania martwe włoski. Dla domowników to plus, ponieważ kot nie zostawia aż tak dużo sierści w każdym pomieszczeniu, na meblach, ubraniach i wszędzie tam, gdzie się pojawi. Do czesania kociaka doskonale nadają się gęste szczotki lub specjalne urządzenia radzące sobie z martwym włosiem. Dwa akcesoria dla dwóch etapów czesania, które u kotów o krótkiej i średniej sierści, wystarczy wykonywać raz w tygodniu. Wilgotna irchowa szmatka idealnie nadaje się, by wygładzić futerko mruczka na sam koniec.

W przypadku kociaków długowłosych, pierwszy etap czesania wymaga zastosowania rzadkiego, stalowego grzebienia. Dobrze wyczesany, długi włos, na którym nie ma już kołtunów, można ponownie wyczesać, tym razem gęstą szczotką. Odpowiednie akcesoria do czesania mruczków krótko-, średnio- i długowłosych, można znaleźć w sklepie zoologicznym SklepZoologic.pl.

Poza czesaniem kociaki można raz na jakiś czas kąpać. Te, które mają krótką sierść, wystarczy gdy będą kąpane raz na pięć miesięcy. Koty długowłose mogą być kąpane maksymalnie dwa razy w miesiącu. Należy pamiętać o tym, by nie stosować kosmetyków dla ludzi, ponieważ mają zbyt silne działanie. W sklepach zoologicznych można zakupić specjalne szampony do kąpieli kociaków. Pomocą są również suche szampony, proste w zastosowaniu i wykluczające konieczność zaprowadzania kota pod prysznic.

Pielęgnacja uszu i oczu

Spośród niezbędnych elementów wliczających się we właściwą pielęgnację kota, wyróżnia się regularne sprawdzanie i czyszczenie uszu i oczu. Do uszu nadają się – ponownie zakupione w sklepie kosmetycznym – specjalne patyczki, chusteczki i preparaty. Podobnie jest z produktami do pielęgnacji kocich oczu, które przeważnie mają postać żelu. Przy ich pomocy łatwiej jest uporać się z przebarwieniami wokół oczu mruczka. Są to produkty wspomagające usuwanie zaschniętych śladów, a nierzadko wykazujące działanie przeciwzapalne.

Czysto wszędzie!

I znów sięgniemy po specjalnie przeznaczone dla kociaków preparaty, jeśli będziemy chcieli zadbać o ich zęby oraz łapki. Pasty i inne preparaty nadające się do czyszczenia zębów, jednocześnie odświeżające. Jeśli zaś chodzi o pielęgnację łap, przydatne stają się maści, głównie w okresie zimowym, które stosuje się na kocie poduszeczki.

Wspomaganie pielęgnacji

Mruczek czyścioch powinien być wspomagany działaniami pielęgnacyjnymi, wdrażanymi przez swojego właściciela. Dzięki temu jego skóra będzie zdrowa, wolna od stanów zapalnych, podobnie jak uszy czy oczy. Kocie łapki poradzą sobie zimową porą, a sierść będzie piękna i lśniąca. W przypadku tej ostatniej, im dłuższy włos, tym większą uwagę trzeba przykładać do pielęgnacji miauczącego pupila. Ze specjalnymi preparatami podejmowanie takich działań nie przysparza jednak najmniejszych trudności. Kociak będzie zdrów i wdzięczny, a właściciele szczęśliwi, że zadbali o swojego pupila, którego sierści nie spotykają w każdym kącie domostwa.

Podobne artykuły

Kocie kosmetyki – czego potrzebuje nasz mruczek?.


Najczęściej hodowane gatunki zwierząt egzotycznych .


Zakup egzotycznego zwierzęcia – o czym warto pamiętać?.


Jak się bawić z psem?.